נתונים של ארגון  OECD (ארגון המדינות המפותחות) מלמד ששישה מכל עשרה אנשים ב-52 מדינות שנבדקו, מתמודדים עם השמנת יתר. זה נכון לגבי כל הגילאים, וכן זה נכון לגבי גברים ונשים. חלקם הגדול מתמודד עם בעיות בריאותיות שונות עקב כך, בין אם מדובר במחלות לב, סוכרת, כלי דם ועוד.

השמנת יתר, כידוע, זו תופעה בה אנחנו נמצאים בפרמטר גבוה מאוד ביחס לפרמטר הרצוי עבורנו על פי מחשבון BMI. הפרמטר הרצוי נקבע על פי המשקל הנכון לגובה שלנו. אם אנחנו נמצאים ביחס גבוה ממנו באופן משמעותי, הרי שאנחנו מתמודדים עם השמנת יתר ועלינו לטפל בכך.

מדוע חשוב לטפל בהשמנת יתר

כפי שניתן להבין, השמנת יתר היא לא רק עניין של מראה אלא יש לה השפעות משמעותיות על הגוף שלנו. היא משפיעה עלינו מבחינה בריאותית בהיבטים שונים, פוגעת קשות באיכות החיים שלנו ועלולה להביא אפילו למותנו. מעבר לכך, השמנת יתר יכולה לגרום גם לבעיות נפשיות שונות, כמו דיכאון, בעיות חברתיות ואחרות.

ניתן למצוא טיפולים מסוגים שונים בהשמנת יתר. עם השנים, ככל שהמחקר התפתח יותר בתחום זה, כך נוצרו כלים רבים יותר לצורך טיפול בבעיה. מדובר בכלים כגון, ניתוחים, פרוצדורות רפואיות, דיאטות, תרופות נגד השמנה ועוד. כל אחד מהטיפולים מותאם לסוג מסוים של מטופלים על פי הצורך.

חשוב לציין, טיפול בהשמנת יתר חייב להיות מותאם על פי מצבו של המטופל בהתאם לפרמטרים שונים. הטיפול יכול להצליח, אך ורק אם יוצרים את התנאים הרלוונטיים לכך וכמובן אם יודעים לאבחן את הבעיה בצורה נכונה. אחרת הפגיעה עלולה להיות משמעותית, לא רק בגלל שהטיפול לא יצליח, הוא עלול גם לייצר בעיות.

הטיפולים הטובים ביותר להתמודדות עם השמנת יתר?

טיפול ראשון הן תרופות נגד השמנה. מדובר בסוגים שונים של תרופות אשר ניתנות לאנשים המתמודדים עם השמנת יתר ועודף משקל. בין היתר, התרופות אמורות לדכא את הרצון לאכול או שהן מונעות הצטברות של שומן, כפי שקורה בדרך כלל במקרים של אכילת יתר.

חשוב לומר, מקרים של נטילת תרופות נגד השמנה הם נכונים ורלוונטיים, אך ורק במידה והמטופל נבדק היטב ואכן נמצא מתאים לנטילת תרופות אלו. כלומר, הן לא מייצרות תופעות לוואי שיכולות לסכן אותו והוא לא צורך אותן במינון גבוה מהמותר.

טיפול שני הם ניתוחים. מדובר למשל על ניתוח הצרת קיבה, שאיבת שומן ועוד. חלק מהניתוחים נועדו לשפר את המראה מבחינה אסתטית, אחרים נועדו למנוע מצב של צריכת מזון בכמויות גדולות יותר מהרמה הסבירה. הניתוח מתבצע על ידי רופאים מומחים, בהתאם למצב הפיזי והרפואי של המטופל.

טיפול שלישי מוכר וידוע, הן דיאטות שנועדו גם לאפשר צריכת מזון בכמות נכונה וגם בחלוקה חכמה לאורך היום.

לפני סיום נדגיש, כל הטיפולים הנ"ל יכולים להתאים אך ורק אם הם מתבצעים בשילוב של טיפול נפשי נכון, על מנת שהמצב לא יחזור על עצמו.