עורך דין פלילי

עולם המשפט הישראלי מתחלק לשניים, משפט פלילי ומשפט אזרחי. כך נהוג לחלק את עולם המשפט ברוב מדינות העולם, כאשר בכל מדינה בוחרים לעשות זאת בצורה מעט שונה, בהתאם לחוק המדינה ולמסורת המשפטית הנהוגה שם.

החלוקה בין משפט פלילי למשפט אזרחי, באה ללמוד אותנו, שישנם דברים שהמדינה לוקחת על עצמה, בהתאם לאינטרס הציבור כפי שהיא רואה אותו לנכון. על כן במקרים אלו, היא הצד התובע. לעומת זאת, במשפט אזרחי, הצד התובע הוא גורם אזרחי, פרטי, בין אם מדובר באזרח, חברה מסחרית, רשות או כל גורם אחר.

מתי מתנהל הליך פלילי?

בעיקרון, הליך פלילי מתנהל כשהמדינה מחליטה שיש אינטרס ציבורי בעניין, וכן כאשר סוג העבירה היא פלילית. למשל, בכל מקרה של רצח, אונס, אלימות, עבירות מין, עבירות רכוש, סמים, עבירות צווארון לבן ועוד.

בכל אחד מהמקרים, כאמור, המדינה היא זו שמנהלת את התביעה, בעוד שאת ההגנה מנהל עורך דין פלילי אשר נשכר על ידי הנתבע (קרי הנאשם). במידה ואין לו אפשרות לשכור עורך דין, אז המדינה תספק לו דרך הסנגוריה הציבורית.

מתי אנחנו צריכים לפנות אל עורך דין פלילי

כאמור, בכל מקרה בו המדינה מחליטה להעמיד אותו לדין על רקע עבירה פלילית, אנחנו צריכים לשכור עורך דין פלילי אשר ייצג אותנו. אנחנו יכולים לייצג את עצמנו, אך באופן טבעי זה לא יהיה באותה רמה כפי שעורך דין מייצג אותנו. כמו כן, אנחנו צריכים לזכור שעורך דין מייצג אותנו לא רק במשפט אלא הרבה מעבר לכך.

תפקידו של עורך דין פלילי מתחיל הרבה לפני שמתחיל ההליך המשפטי בפועל (הליך שיכול לקחת חודשים ואפילו שנים עד שהוא מתחיל באופן מעשי). עורך דין מייצג אותנו מול המשטרה בשלבי החקירה, לאחר מכן, אם זה מגיע לפרקליטות אז גם מולה, כולל בשלב השימוע, וכן אם יש שלבים נוספים, כמו למשל, במקרה בו מעוניינים להגיע לעסקת טיעון, אז הוא ייצג אותנו גם אז.

צריך לציין, עורך דין ייצג אותנו, על פי בקשתנו, גם אחרי שהמשפט נגמר. למשל, אם אנחנו מבקשים לערער על פסק הדין ואם הערעור לא מתקבל, אז הוא ייצג אותנו בשביל לשמור על הזכויות שלנו בבית הסוהר או בכל סיטואציה אחרת. אם אנחנו יוצאים זכאים, אזי שהוא יכול לייצג אותנו במקרים שונים בהם יש צורך.

למה חשוב לבחור עורך דין עם ניסיון

אנחנו יכולים למצוא הרבה מאוד עורכי דין המתמחים בדין הפלילי, אך חשוב מאוד שנקפיד על העסקת עורך דין פלילי עם ניסיון. עורך דין שיכול לייצג אותנו נאמנה מול הרשויות השונות, באמצעות הידע והניסיון שהוא רכש במהלך השנים, הן בשביל לבטא את הצד שלנו בצורה הטובה ביותר וכמובן בשביל להוציא אותנו זכאים לגמרי.