כשאנחנו מתמודדים עם חשד לעבירה פלילית, ברור לנו שעל מנת לצאת מזה בצורה נקייה, עלינו לשכור עורך דין בתחום הפלילי. אם אנחנו נמצאים בסכסוך אזרחי או כל מצב אחר הקשור לדין האזרחי, אז ברור לנו שעלינו לשכור עורך דין המתמחה בדין האזרחי שייצג אותנו וישמור על האינטרסים שלנו.

אם אנחנו חיילים בסדיר, מילואים או קבע, ונחשדים על ידי רשויות הצבא בביצוע עבירה על פי הדין הצבאי, אז הפתרון שלנו להתמודד עם המצב, הוא לפנות אל עורך דין צבאי שייצג אותנו. עורך דין שמכיר את החוק האזרחי ויהיה מסוגל לייצג אותנו מול הרשויות השונות.

מה זה עורך דין צבאי?

בעיקרון, עורך דין צבאי הוא אדם המתמחה בדין הצבאי, לעיתים באופן בלעדי ולעיתים לצד התמחות בדין אזרחי או פלילי, כך שמותר לו לייצג חיילים בסדיר, קבע או מילואים במידה והם חשודים בביצוע עבירות על פי הדין הצבאי.

לצבא יש מערכת חוקים משלו, וכל חייל או חיילת שעוברים עליה, המקרה שלהם נידון בבית משפט צבאי באופן מלא ומפורט. בית משפט צבאי פועל על הכללים שלו והוא עומד בנפרד מבית משפט רגיל, קרי אזרחי.

חשוב להבהיר, אם אין לנו יכולת לשכור עורך דין צבאי באופן עצמאי, אזי שאנחנו יכולים לקבל ייצוג דרך הסנגוריה הצבאית. בכל מקרה, אנחנו חייבים לקבל ייצוג או אפשרות לייצוג במידה ואנחנו חשודים בביצוע עבירה, בין אם זה בשלב החקירה ובוודאי בשלב המשפט, אם זה אכן מגיע לכך.

מתי נידרש לשירותיו של עורך דין צבאי

כפי שאפשר להבין, בכל מקרה בו אנחנו חשודים בביצוע עבירה על פי הדין הצבאי, עלינו לשכור את שירותיו של עורך דין שייצג אותנו וישמור על האינטרס שלנו. גם במקרים בהם מדובר על עבירות "דומות" לאלו המוכרות לנו מהדין הפלילי האזרחי.

למשל, הדין הצבאי מתייחס לעבירות סמים, אלימות, רכוש, מין, גניבה, תעבורה ועוד. אלו עבירות שמוכרות מהדין הפלילי האזרחי, אך כל עבירה שכזו אשר מתבצעת בעת שירות צבאי, בין אם זה בסדיר, קבע או מילואים, הרי השיפוט נערך בבית משפט צבאי על פי החוק הצבאי והענישה הנקובה בו.

כמו כן, ישנן עבירות ייחודיות לדין הצבאי בהן נצטרך עורכי דין שמתמחים בכך. למשל עבירות של עריקות, נפקדות, עבירות של פגיעה בביטחון המדינה, עבירות הקשורות להתנהגות כלפי אויב, עבירות הקשורות להתנהלות בזמן מלחמה ועוד.

לפני סיום חשוב להדגיש, זה לא מספיק רק לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי, אלא יש צורך לוודא שמדובר בעורך דין עם ניסיון רב, ידע מגוון, אדם שאנחנו יכולים לסמוך עליו ועל יכולותיו, בשביל שיאפשר לנו להתמודד עם המצב בצורה הטובה ביותר ויעשה כל מה שנדרש על מנת שלא נתמודד עם עונש כזה או אחר.