רישום פטנט

אחד הדברים המשמעותיים ביותר עבור כל בית עסק, זה כל הנושא של פטנטים. על פניו, אנחנו נוטים לחשוב, וברמה מסוימת של צדק, שהדבר המהותי זה כל מה שקשור לייצור מוצרים, אספקת שירותים. אך האמת היא, שמעל לכל, מה שחשוב זה לייצר פטנט ולרשום אותו. מ

כאשר בית העסק רושם פטנט, קטן או גדול, הוא מרוויח בכך מספר דברים. קודם כל, הוא מרוויח בכך מוניטין. אחד הדברים שיכולים להשפיע על ערך של עסק, בפרט אם הוא מבקש להנפיק את עצמו בבורסה או לחילופין, כאשר בעל העסק מבקש למכור אותו או להכניס שותפים, אז עצם זה שיש לעסק פטנט רשום, זה משפר ברמה ניכרת את המוניטין ומעלה את הערך שלו.

רישום פטנט הוא גם עניין מאוד משמעותי וחשוב בכל מה שקשור ליכולת של העסק להרוויח ואחת כמה וכמה לפתוח פער מסוים על המתחרים שלו. נניח ועסק מצליח לייצר פטנט מיוחד שהופך את המוצר שלו להרבה יותר קל לשימוש, הרבה יותר נוח, יעיל, חסכוני וכל דבר אחר. סביר להניח שזה ימשוך אליו לקוחות מחברות מתחרות שאין להם את הפטנט הזה. זה משהו משמעותי שאנחנו לא יכולים לזלזל בו. לכן כתיבת פטנטים היא לא רק עניין של המצאה ולא רק עניין טכני של רישום, מדובר פה בעניין כלכלי.

רישום פטנט גם מאפשר לבית העסק להוזיל עלויות ברמות שונות. שכן אם הוא מצליח לייצר פטנט שמתייחס לתהליך הייצור, אז סביר להניח שזה יוזיל לו עלויות, כנ"ל אם מדובר הפטנט שמתייחס לתהליכים מתקדמים יותר.

מי יכול להמציא פטנט?

למעשה כל אחד, גם יזמים פרטיים שאינם קשורים לעסק כזה או אחר, יכולים להמציא פטנט. חלקם מפתחים סביבו עסק, אחרים בוחרים למכור את הפטנט שלהם ואת הזכויות עליו לבית עסק כזה או אחר שיוכלו להשתמש בו.

ברור מאליו שרק מי שיש לו מחלקה של מחקר ופיתוח, יכול לפתח פטנטים באופן רחב לרשום אותם ולעשות בהם שימוש לצרכיו, וליהנות מכל הרווחים ממנו.