ייתכן שקיבלתם דרישה לבצע את סקר הקרקע, וייתכן שאתם אלו שמעוניינים להוציאו לפועל. כך או כך, יהיה חשוב להבין מהו בדיוק סקר הקרקעות, מה מבצעים במהלכו ומה התהליך כולל. הנה מידע חשוב שכדאי להכיר בנושא של סקרי קרקעות. 

אם קיבלתם לאחרונה את הדרישה של ביצוע סקר לקרקע, ייתכן שאותה קרקע היא קרקע אשר חשודה בתור קרקע מזהמת. לא פעם, ישנם קרקעות אשר חשודות בתור קרקעות מזהמות או קרקעות מזוהמות. שימו לב, ישנו הבדל בין קרקע מזהמת לבין קרקע מזוהמת. בעוד שהראשונה היא קרקע אשר גורמת לזיהום אקולוגי, השנייה היא קרקע שר סופגת זיהום קרקעות וסובלת מזיהום. 

מה זה בעצם חקר קרקע? 

אם אתם צריכים לבצע סקר קרקע על פי דרישה או מבחירה, אתם בעצם צריכים לבצע בדיקה פיזית של קרקע אשר חשודה בזיהום. בדרך כלל, מבצעים את סקר הקרקע בעזרת קידוחים אשר מתבצעים באמצעות מקדחים גדולים ועוצמתיים. 

אם יש צורך, המקדחים האלו מסוגלים להגיע עד כדי עומקים של מטרים רבים לתוך הלב של הקרקע. כשמבצעים את הקידוחים האלו בקרקע, יהיה צורך לקחת דגימות קרקע. דגימות הקרקע האלו נדגמות ונבדקות במעבדות אשר בודקות את סוג הזיהום ואת רמת הזיהום. 

מתי מבצעים חקר קרקע? 

ברוב המקרים, סקר קרקעות יבוצע אחרי שמבצעים סקר היסטורי. לאחר ביצוע סקר היסטורי או במקביל אליו, מבצעים גם סקר גז קרקע. לבסוף, סקר הקרקע מסתמך על הממצאים אדר מתקבלים מהממצאים של סקר היסטורי וסקר גז קרקע. 

לאחר קבלת הנתונים והשקלול שלהם, יהיה אפשרי למדוד את רמת הסיכון שהקרקע טומנת בתוכה, את הריכוז של החומרים המזהמים וכדומה. למעשה, סקר קרקע הוא אחד מהשלבים האחרונים בתהליך של חקר קרקעות. 

שיקום קרקע לאחר חקר קרקע 

לפי המדיניות והתקנים של המשרד להגנה על הסביבה, ייקבע הזיהום וסוגו, רמת הסיכון שלו וכו'. אם התקנים של משרד הגנת הסיבה מחייבים שיקום קרקע באופן מידי, יתחיל תהליך של שיקום קרקעות בהתאם. 

ברוב המקרים, בעלי עסקים לא יקבלו דרישה לבצע סקר קרקע סתם כך. בכדי לאשר מול משרד הגנת הסביבה את סקר הקרקע, יהיה צורך לספק הוכחות מסוימות לכך שהקרקע אכן מזוהמת. ואם לא הוכחות, אז לפחות השערות שמסתמכות על מידע איכותי. את ההשערות וההוכחות לקרקע המזוהמת, בדרך כלל מספקים תוך כדי הביצוע של חקר היסטורי לקרקע. אם במהלך החקר ההיסטורי מתגלות עדויות לכך שייתכן כי הקרקע מזוהמת, בעל העסק יקבל כנראה דרישה לבצע חקר גז קרקע. במהלך חקר הגז בקרקע, יהיה אפשר לבדוק את סוגי הזיהומים הנדיפים (או החצי נדיפים) בקרקע. אם לאחר חקר גז קרקע מתגלות עדויות אשר מאשרות את החקר ההיסטורי, יימשך התהליך עד חקר קרקע.